10 цікавих фактів про вишиванку
10 цікавих фактів про вишиванку
Мабуть, про вишивку ми знаємо все. Що червоне — то любов, а чорне — то журба.
З нагоди дня вишиванки ми ще раз поговоримо про цей справжній витвір мистецтва.
Техніка хрестиком стала популярною лише у XIX ст.
До 1860 року популярними в Україні були низинка, верхоплут, козлик та інші види швів. Цікаво, але хрестик прийшов до українських вишивальниць із Європи.
17 грудня відзначається свято Варвари. Саме з цього дня дівчата розпочинали вечорниці, де разом вишивали.
Українці ніколи не носили вишиванок щодня. Сорочки для буднів так і називалися “буденками”. Вони зовсім нічим не прикрашалися.
Нитки для вишиванок у техніці “білим по білому” готувались три роки. Виткати полотно було найпростішим завданням. Головним, цікавим і найдовготривалішим процесом ставало вибілювання ниток. Полтавські вишивальниці придумали цікаву річ: розстилати нитки на березі річок у найбільшу спеку. Так 4 стихії (вода-сонце-повітря-земля) заряджали нитки. Та й з практичної точки зору річка добре відбивала сонячні промені й пряжа природно вигорала до білосніжного відтінку.
Дівчата навчались вишивати з 5 років.
День Вишиванки відзначають у 60 країнах.
Колір ниток для вишивки закріплювали тістом. До появи штучних анілінових барвників вишивальниці використовували виключно природні фарби у вигляді відварів, настоянок із трав, кори, квітів, соку плодів. Наприклад, усі відтінки жовтого отримували із пшеничної соломи. Цікаво, що аби тон був золотим, ці нитки запікали у житньому тісті. Термічна обробка у поєднанні з опарою закваски фіксували відтінок на віки.
Зараз українські мотиви, візерунки систематично використовують у своїх колекціях імениті дизайнери.
Вишиванки мали розподіл за кольором. Чорні вишиванки одягалися виключно чоловіками. Цікаво: сині вишиті сорочки були у гардеробі жінок, які не хотіли чи не могли народжувати, або маленьких дівчаток до 12 років.
А які цікаві факти про вишивку знаєте ви?
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)